v

Jak se dá zvládnout nedostatek spánku po noční směně? Toto by si měl přečíst každý

Je mnoho povolání, které vyžadují práci na směny a hlavně během noci. Patří mezi ně lékaři, záchranné složky, zdravotnický personál, pekaři, taxikáři a podobně. Samozřejmě i v mnoha výrobních závodech a automobilkách jsou zaměstnanci nuceni pracovat iv noci. Jak však zvládnout nedostatek spánku po noční?

Rytmus a režim každého člověka je nastaven tak, aby během dne pracoval a během noci odpočíval. V případě, že chodíte na noční směny, může to poznamenat váš pracovní i soukromý život. Domácnost, v níž člověk přes den spí av noci funguje, musí mít nastavené jiné pravidla jako běžná domácnost. Mnohem důležitější je aspekt zdravotní, kdy máte narušený rytmus a tím můžete mít určité zdravotní problémy. Chcete-li se dozvědět více, jaký účinek na váš organismus i kvalitu spánku mají noční změny, co dělat abyste nepravidelný režim a nedostatek spánku lépe zvládli, čtěte dále.

K čemu vede nedostatek spánku?
Ačkoliv většina pracujících v nočních směnách se snaží dohnat zameškanou spánek během dne, ne vždy se to ideální daří.

Spánek je jednou z nejdůležitějších potřeb člověka a během něj se obnovuje síla organismu.

Jeho nedostatek nebo dlouhodobé narušení či bdění vede k nedostatečnému zregenerování sil organismu.
Tím dochází k oslabení imunitního systému a tak váš organismus je náchylnější na různé nemoci, jako onemocnění srdce, vysoký krevní tlak či bolesti hlavy.

 

Nesmíme zapomínat ani na různé spánkové poruchy, jakými jsou: nespavost, parasomnie, narkolepsie a jiné.

Více jsou rizikovější práce, kde není pravidelnost nočních směn. V případě, že pracujete neustále jen v noci a promeškaný spánek dospět během dne, jste na tom podstatně lépe než ti, kterým se noční změny střídají nepravidelně. Při střídání směn je režim neustále narušován, což přináší tělu velkou psychickou i fyzickou zátěž.

Jak zvládnout nedostatek spánku po noční?

Spěte tolik, kolik potřebujete. Po každé noční směně si odpočiňte v dobře zatemněné místnosti. Každý člověk je jiný a má jiné potřeby. Pokud vašemu tělu stačí na spánek 6 hodin, je to v pořádku, ne každý potřebuje spát 8 hodin denně. Proto když přijdete domů z práce, nehrňte se do domácích prací nebo nechoďte pracovat do zahrady, jděte si pospat. Zároveň nemusíte nutně spát 8 hodin vkusu, ale spánek si můžete rozložit podle potřeb vašeho těla do dvou nebo více částí. Poslouchejte své tělo a přizpůsobte se mu. Nelehejte si do postele, když se vám zrovna nechce spát a naopak, když vás přemáhá spánek ihned to využijte

1. Připravte na spánek příjemné prostředí

To, že příjemné prostředí na nás pozitivně ovlivňuje, je určitě každému jasné. Není tomu jinak ani při usínání. Ložnici přizpůsobte spánku, to znamená důkladně zatemněte okna a zbavte se všech okolních zvuků. V případě že se to nedá, poslouží vám špunty do uší. Když mluvíme o tichu, máme na mysli i vypnutí vší elektroniky, jako je televizor, počítač či mobil. Můžete se inspirovat i článkem jak si zařídit ložnici tak, abyste v ní cítili příjemně.

2. Neležte jen tak v posteli

Pokud do 20 minut po ulehnutí do postele nemůžete usnout, zbytečně v ní neležte, ale jděte něco dělat, ale ne těžké a náročné práce. Klidně si pozorně z oblíbené knihy nebo časopis. Po půl hodině si zkuste znovu lehnout a pokuste se usnout. Uvidíte, že pak se vám podaří usnout rychleji. Když jen tak ležíte v posteli a pořád dokola přemýšlíte nad tím proč nemůžete usnout, budete zbytečně nervózní i vystresovaný. Přitom můžete být jakkoliv unavený, prostě nezaspíte.

3. Nedívejte neustále na hodiny

Podobné je to i s hodinami. Kontrolováním i díváním se na hodiny, jak dlouho spíte nebo jak dlouho nemůžete usnout nic nevyřešíte a všechno dokonce zhoršíte. Hodiny otočte a nedívejte se na ně, ani když se probudíte, jestli nemůžete usnout. Budete zbytečně vystresovaný a při spánku i usínání je důležitý vnitřní klid i pohoda.

Autor: admin

Pozor! Máte v uších chlupy?Tak byste měli naléhavě vyhledat lékařskou pomoc !

Lidé mají vážné následky po překonání COVID-19: Český lékař doporučuje TOTO !