v ,

Jedna rada pro bohatou úrodu velkých brambor a klid od nenáviděné mandelinky bramborové: Zkuste to letos i vy, budete nadšeni!

I když mám na zahradě jen pár řádků brambor, vždy se

mi jich urodí tolik, že je nemusím kupovat celé měsíce.

Brambory jsou silné, plody velké a úroda je skutečně

výborná. Všechno je to o sázení brambor, přesněji o

tom, jaké brambory vložíte do země. Pokud chcete,

aby byly silnější, než kdykoliv předtím, udělejte to

takto!

Do země brambory až 5x silnější!

 

Slyšeli jste už o předklíčení brambor? Mám ověřeno, že takové brambory

se uchytí mnohem lépe, rostou rychleji a jsou i mnohem odolnější proti

škůdcům.

Jak na to?


Je to jednoduché, zdravé brambory určené pro sadbu (zdravé znamená nepoškozené a bez fleků), uložíme na kartonového obalu od vajec, případně do mělké krabice. Odložíme na světlé místo – ne na přímé ostré slunce. Teplota na tomto místě by měla být kolem 15 stupňů, ne více. Trvá to skutečně krátce, brambory začnou vyhánět silné krátké výhonky. Predklíčené brambory sázíme do řádků v dubnu – porostou jako z vody. Půdu před sázením nezapomeňte dobře připravit, to znamená alespoň 2 týdny před sázením obohatit kompostem. Takto vysázené brambory jsou mnohem silnější, brzy budete mít záhon plný silných rostlin a později se můžete těšit na velké plody – fantastické domácí brambory.

Pár triků proti mandelince bramborové

Tuto radu mám od kamarádky, která je zároveň i mou sousedkou a na rozdíl od naší zahrady, ona měla vždy s mandelinka klid. Poradila mi svůj zlepšovák, který používám i já. Stříkat to přímo na rostliny a mám klid. Nevím proč, ale mandelinka toto spojení opravdu nesnášejí, mám odzkoušené.

potřebujeme:
asi 30-40 g hořčičného prášku (nebo hořčičné semínka umleté ​​na prášek)

100 ml octa

Kbelík s vodou

postup:
Vše jen smícháme a pak přeložíme do nádoby s rozprašovačem. Postříkáme rostlinky i s mandelinkou a je to. Mně to funguje výborně.

posypte je
Zdá se, že mandelince nevoní dřevěný popel. Já jsem nejlepší výsledky dosáhla s popelem z břízy – ten má na mandelinku vysloveně odpuzující účinek. Dobře to však jde is jiným dřevěným popelem.

Jak na to?

Ráno, ale po dešti popel jednoduše sypeme na listy a zelené části, kterými se brouci živí. Nezapomeňte nasypat i mezi jednotlivé rostliny. Na jeden metr čtvereční potřebujeme přibližně 0,5 – 1 kg popela. Popel 1 x za 2 týdny před květem. Po odkvětu jsem už nepopelila, doporučuje se však ještě 1-2x popelení zopakovat.

Četla jsem i posyp kukuřičnou moukou, po níž se mandelinka naduje, to jsem však nezkoušela, jsem věrná popelové metodě.


Kopr do řádků i mezi ně
Poradila mi to kdysi tchyně a dělám to už léta. Mezi řádky i přímo mezi brambory sázím kopr. Mandelinku perfektně odpuzuje a navíc kopr bramborám prospívá, vždy je mám pěkné a silné. Také mi poradila výluh z rajčatových listů nebo celých stonků – pokud budete rajčata provzdušňovat, hoďte odřezané části do kbelíku, zalijte vodou a potom výluhem postříkejte brambory.

Pali

I toto funguje
Pokud nemáte k dispozici dřevěný popel, vynikající metodou je posypání půdy pod rostlinami čerstvými pilinami z borovice. Mandelinka bramborová nesnáší pach borovicového dřeva. Aplikujeme stejně jako posyp popelem.

Postřik proti mandelince bramborové z ořechových listů

Pro přípravu potřebujeme 1 kg ořechových listů (čerstvé ořechy ze stromu vlašského ořechu) a 10 l dešťové vody. Smícháme, necháme louhovat týden a pak používáme jako postřik na zelené části brambor. Stejně můžete vytvořit i postřik z již zmíněného březového popela – 2 až 3 hrsti popela rozmícháme v 10 l vody, necháme pár hodin odležet a používáme jako postřik.

Autor: admin

Tato maminka nikdy nevyhazuje prázdné obaly od aviváže: Vezme trochu zeminy, táhlou zeleň a vytváří kousky, které budete chtít i vy!

Sbohem vypadávání vlasů a polámané konečky: Kopřivová kúra starých matek trumfne i ty nejdražší masky z lékárny!