v

Lékař a farmaceut radí : Jak léčit covid-19 doma, pokud máte mírné příznaky

Lékaři poslední rok komunikují s nemocnými pouze telefonicky a do nemocnice se dostanou jen nejtěžší stavy. Co dělat, pokud mám COVID-19 s mírnými příznaky a chci to zvládnout doma?

tlumení horečky

Když máte horečku, tak užívejte léky proti teplotě s obsahem paracetamolu, dají se i střídat. “Nedoporučuji přípravky, které přinášejí sice rychlou úlevu, ale obsah jejich přísad může organismus zatěžovat. Možná zkusit také studené obklady do slabin, na čelo nebo spánky nebo potírání těla houbou namočenou ve vlažné vodě, ale jen pokud je to tolerováno, “doporučuje všeobecná lékařka pro dospělé.

pitný režim

Teploty mohou trvat i týden a více dní, zde je důležité zejména nedovolit, aby se organismus vlivem horečky vyčerpal a dehydratovat. Čili i teploty kolem 38 stupňů Celsia je třeba snížit, pokud trvají dlouho. Teplotu třeba pravidelně měřit a léky proti teplotě podávat také pravidelně. A poctivě hydratujte. Raději často po malých dávkách, pokud je třeba i brčkem, lžičkou. Cibulový čaj je oblíbeným receptem babiček.

Jaké léky vysadit

“Při déletrvající teplotě je nutné upravit také chronickou léčbu – při lécích na tlak se orientujeme podle výšky aktuálního krevního tlaku – ten může vlivem horší hydratace při horečkách klesat, pak takové léky nepodáváme. Stejně je to s léky na “odvodnění”, resp. močení – při dehydrataci jejich nepodáváme, “objasňuje lékařka. Sledujeme však vznik otoků a zadýchávání.

Co proti kašli

Při kašli užíváme antitusika podle typu kašle. Jsou to léky, které potlačují vysilující, suchý a dráždivý kašel. Z přírodní medicíny pomáhá pukléřka lékařská a jitrocel kopinatý. Je výborný při vlhkém kašli a zahlenění průduškách. Látky v jitrocele také zpevňují plicní tkáň a za čerstva mají antibakteriální účinky.

Doplňte vitamíny

Doplňujte vitamíny C, D a zinek. “Vitaminy skupiny C a D přímo blokují vázání viru na ACE receptory, skrz které vcházejí do buněk,” říká farmaceut David Ferko ze společnosti AGEL. Stejně účinnými jsou čaje připravované z lípy, které zlepšují proces pocení, základní způsob boje organismu proti infekci.

uvolněte průdušky

“Vhodné jsou průduškové čaje a napařování se nad minerálními vodami, resp. nad horkou vodou, do které se nakape malé množství (1-2 kapky) některých éterických olejů (rozmarýn, šalvěj, dobromysl, anýz, eukalyptus), protože přímo stimulují pohyb řasinkového epitelu a posouváním hlenu s virem k horním dýchacím cestám se předchází případnému postižení dolních dýchacích cest, “říká lékárník David Ferko.

Posilte imunitu

Při prevenci je vhodné imunitu stimulovat například Imunoglukan – obsahovými polysacharidy některých hub jako je hlíva ústřičná. Osvědčuje se také užívání extraktů z rostliny Echinacea purpurea, která přímo stimuluje imunitu. “Nesmí se však užívat déle než 14 dní, jinak má opačný účinek,” radí Ferko.

Autor: admin

Formulář pro opuštění okresu: Jak se od pondělí dostat z města? Stačí papír a tužka!

Z vagonu metra lezl 14letý mladík po čtyřech. Nadýchal více než 3,5 promile