v

Levandule je hotový zázrak přírodní medicíny

K letu patří sluníčko a vůně sušených léčivých bylinek. Květy levandule mají nádhernou modrofialovou barvu, a tak není divu, že se stala ozdobou našich zahrádek.

Půvabná levandule je malý, silně aromatický polokeř. Její původní vlastí je oblast v západním Středomoří, ale brzy se rozrostla po všech zemích okolo Středozemního moře. Tradičně se pěstuje ve francouzské Provence, nyní se však zdomácněla iv našich zahrádkách.

SUŠÍ SE ZAVĚŠENÁ V MALÝCH SVAZCÍCH

Levandule se sbírá, když se jí rozvinou první květy, což je v červnu a červenci. Potom odřezávejte její koncové klasy, sušte jejich zavěšené v malých svazcích ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 35 ° C.

Pod ně umístěte papírové kornouty, do kterých suché květy opadávají. Ty pak uchovávejte v papírových sáčcích nebo uzavíratelných dózách. Rozhodně se vám to vyplatí. Květy levandule totiž obsahují prospěšné třísloviny a silice, díky kterým má svou typickou vůni.

SNIŽUJE KREVNÍ TLAK A POMÁHÁ PROTI STRESU

A právě kvůli ní je levandule tolik oblíbená v kosmetice i lékařství. Není divu, vždyť ví snižovat krevní tlak, potlačovat růst bakterií a uklidňovat a uvolňovat tělo. Zároveň úspěšně pomáhá bojovat proti stresu a depresím.

Také podporuje trávení a tlumí nadýmání. Umí zmírnit bolesti hlavy, podporuje imunitní systém a urychluje hojení ran, zánětů a popálenin. Využití levandule v domácí léčbě je velmi jednoduché. Sušenou levanduli nadrvte a pak si z ní připravte voňavý čaj, například v kombinaci s heřmánkem.

DOPŘEJTE SI KOUPEL NA NERVY

Z levandule si také můžete udělat mast, domácí sirup a třeba i bonbony. Výborná je i levandulová koupel, která uklidní rozcuchané nervy. Lázeň z ní si připravíte tak, že několik hrstí sušené levandulové natě povaříte půl hodiny v 5 l vody.

Potom necháte zlehka vychladnout a vlejete do vody ve vaně. Levandulovou koupel si užívejte 20 minut. Levandule se však nepoužívá jen na léčebné a relaxační účinky. Když dáte svazek usušené levandule do skříně, moli se jí obloukem vyhnou.

Co myslíš?

Vodní kámen v rychlovarné konvici zmizí za 10 minut

Bublinkové langoše BEZ droždí: nenasáknou ani kapku oleje, jsou měkoučké a chutnají fantasticky !