v ,

Podzimní výsadba česneku od A po Z: Vše, co potřebujete vědět pro bohatou úrodu!

Listopad je ideálním obdobím pro výsadbu česneku. Proto dnes máme pro vás kompletní manuál od zahrádkáře , se kterým se o sázení česneku dozvíte vše od A po Z!


Správné místo a čas
Základní rada zní, nikdy nevysazovat česnek 2krát po sobě na stejné místo. Půda se totiž vyčerpá a připravili byste se o úrodu. Měli byste počkat 3 – 5 let, než vysadíte česnek na totéž místo.

Ideální místo pro česnek je po takové plodině, jejíž úroda se shromažďuje začátkem léta a nejvhodnější termín výsadby je asi 5 týdnů před prvním mrazem.

Příprava půdy
Česneku se bude lépe dařit, pokud smícháte zeminu s humusem. Přidávejte asi 50 – 60 kg humusu na 10 m2. Můžete přidat také dřevní popel.

Výběr správného materiálu na výsadbu
Pro sázení vybírejte především zdravé kusy, bez jakýchkoliv známek poškození. Ideální stroužky na výsadbu jsou s hmotností přibližně 4 – 6 g – z takových bude nejlepší úroda.

Hlavičku si rozdělte na jednotlivé stroužky asi 2 – 3 dny před výsadbou. Větší stroužek vyklíčí o 5 – 6 dní dříve, než malý.

Před výsadbou nezapomeňte na moření česneku. Nejlepším na moření je roztok Sulky-K (5%), ve kterém necháme odděleny stroužky mořit asi 8-12 hodin. Stroužky získají modrozelený odstín, na 1 kg česneku použijeme 1 l mořidla. Mořením česnek chráníte před parazity, plísní a i před extrémními výkyvy počasí.

Stará ráda zahrádkáře, použijte jedlou sodu
Jde o starou eko recepturu, kterou mnozí zahrádkáři používají ještě dnes. Česnek chrání před hnilobou a škůdci, dodává stroužkem větší sílu pro růst a přečkání chladných měsíců.

Jak na to?
V 3 litrech vody rozpusťte 1 PL jedlé sody. Stroužky nechte v tomto roztoku vymáčí během noci. Před sadbou stroužky namočte ještě na 3 minuty do vodky nebo ředěného čistého alkoholu.

Stroužky musí sázet kořenovou částí dolů. Když se sází opačně, snižují se úrody a kvalita se zhoršuje. Jednotlivé stroužky by měly být vzdáleny 7-8 cm a mezi řádky necháme vzdálenost 20 cm.

Česnek je dobré na zimu přikrýt spadaným listím. Nebo rašelinou či humusem. Pokud nehrozí extrémní zima, česnek přežije i bez přikrývání.

Na jaře uvidíte první plody své podzimní práce, stačí odhrnout zimní přikrývku půdy a uvidíte zelené výhonky mladého česneku. 🙂

Autor: admin

Levné a krásné: Vytvořte si vlastní dekorace pomocí šišek na zimní období!

Covid a následky? Vědci vysvětlili, proč je tak zákeřný! Tohle může napáchat!