v , ,

V červnu sbírám tyto lístky, protože mají největší sílu: Kdo je má v kuchyni, nebojí se nemocí celý rok!

Listy a poupata černého rybízu jsou skutečným koncentrátem vitamínů. Co se týče obsahu vitamínu C, jsou na tom několikrát lépe než jahody a citrusové plody.

vlastnosti listů černého rybízu

Výhody listů černého rybízu spočívají ve vysokém obsahu flavonoidů (kvercetin, izochercetín, kaempferol, rutin, rostlinný sterol), organických kyselin, minerálních solí, taninů, kyanogenních sloučenin, katechinu a éterických olejů.

  • Vlastnosti listů černého rybízu
  • příznivé vlastnosti listů černého rybízu

Mnohé ženy v domácnosti používají lístky rybízu při přípravě domácích okurek a marinád, přidávají je jako koření do nálevů do zeleniny – rajčat, hub a zelí. Díky obsahu fytoncidní listy chrání zeleninu před znehodnocením a zachovávají jejich vitaminovou hodnotu.

Listy rybíz, které používáte do jídel se dají jednoduše uchovat a to tak, že je umyté navrstvíme do sklenice a zalijeme solným roztokem. V lednici vydrží celé týdny.

  • léčivé vlastnosti listů černého rybízu

Takto konzervované listy černého rybízu se přidávají do salátů, k masu, rybám i do zeleninových jídel. Někteří lidé také rádi přidávají do svých jídel čerstvé listy rybíz. Například z nich připravují dietní saláty, nebo dokonce jsou výborné i na ochucení desertů (podobně jako citrónová kůra).

Pro účely dlouhodobého skladování se po sklizni listy rybíz suší se v dobře větrané místnosti, nebo ve stínu ve vzduchu a pak se používají k vaření čajů, nebo do chutných omáček či dresinků. Pro léčebné účely se listy sklízejí dříve – v květnu a červnu.

  • příznivé vlastnosti listů černého rybízu

Tyto listy spolu s plody mají mnoho užitečných vlastností, takže se úspěšně používají nejen v kuchyni, ale iv kosmetice, jakož i v tradiční medicíně při léčbě mnoha nemocí.

  • UŽITEČNÉ VLASTNOSTI JÍZDENEK RYBÍZ


Díky vysokému obsahu biologicky aktivních látek jsou listy rybízu užitečné na jarní a podzimní nachlazení. Pomáhají při rekonvalescenci po dlouhotrvajících chorobách, ozdravují tělo a osvěžují.

Odvar z listů rybízu má protizánětlivý účinek, jehož účinnost lze srovnat s účinkem léků. Listy rybízu dokonale desinfikují, což je užitečné při kožních onemocněních.

  • léčivé vlastnosti listů černého rybízu

Černý rybíz listy obsahují více vitamínu C než bobule , takže se používají jako tonikum, mají také antiseptické, protizánětlivé, antirevmatické účinky. Jsou také výborné jako diuretikum a velmi silný je i jejich čistící prostředek.

Různé části keře obsahují různé množství vitamínu C: listy – až 460 mg, pupeny – až 175 mg, puky až 450 mg, květiny – až 270 mg.

Phytoncide, na které jsou bohaté listy rostliny, pomohou rychle se zotavit po nachlazení. Zlepšují stav pacienta s bronchitidou, bolest v krku, snižují teplotu, zmírňují kašel.

Výluh, nebo čaj z listů černého rybízu odstraňuje z těla nadbytek purinu a kyseliny močové. Používá se jako mírné projímadlo a diuretikum.

Pro starší lidi tento nápoj pomůže zachovat dobrý zrak, normalizovat činnost kardiovaskulárního systému a podporovat činnost mozku.

Tinktura z listů čistí cévy, což je velmi důležité pro starší lidi, ale také snižuje krevní tlak . Čaj jemně rozšiřuje cévy, což zlepšuje stav jednotlivých nemocí.

Nápoj z listů se doporučuje používat během epidemií chřipky, protože má antivirový účinek. Listy obsahují látky, které pomáhají plicím a při léčbě pneumonie.

Čaj je účinný i při cukrovce. Listy rostliny lze vařit jako samostatný nápoj nebo použít jako přísadu do zeleného čaje.

  • vlastnosti čaje z černého rybízu

Listy černého rybízu jsou účinné při onemocněních ledvin. Také čaj z listů pomáhá odstranit kyselinu močovou, která je důležitá pro dnu a revmatismus.

V kosmetice se do přírodních kosmetických přípravků přidávají extrakty z rybízu. Použít listy rybíz můžete na léčbu pokožky i doma.

černý rybíz listy užitečné vlastnosti a kontraindikace
Připravte si ozdravnou masku: 10 – 15 listů, zalijeme 100 g vroucí vody, necháme vařit 20 minut a scedíme. Přeložte gázu v několika vrstvách a navlhčete tekutinou. Položte na obličej a poté opláchněte si obličej vodou.

Po masce bude tvář obličeje vypadat jako hedvábí. Maska zmírňuje i pigmentové skvrny a pihy. Postup se má provádět dvakrát týdně po dobu 1 měsíce.

Listy rybízu lze použít ke koupání malých dětí. Odvar může být přidán přímo do koupele i tehdy, pokud potřebujete zmírnit, nebo zbavit se kožních onemocnění.
černý rybíz listy užitečné vlastnosti

Výluhy, čaje a odvar z listů černého rybízu se nedoporučuje pro použití při hepatitidě, těhotenství, žaludečních vředech a dvanáctníkovém vředu.


Co myslíš?

Autor: admin

VAROVÁNÍ PRO ŘIDIČE: TAKTO VYPADÁ NOVÝ TRIK ZLODĚJŮ. ZKONTROLUJTE SI PNEUMATIKY.

Posype pánev obyčejnou solí! To co se stane potom by vás ani ve snu nenapadlo!